Adatoknál, táblázatoknál előbb-utóbb felmerül az oszlopszélesség módosításának kérdése, hiszen jó eséllyel eltérő hosszúságú szövegek és számok kerülnek az Excel cellákba.
Ha igazán szép táblázatot szeretnél, akkor figyelj arra, hogy a hasonló tartalmak egyforma szélesek legyenek. Lehet, hogy 1-2 mm eltérés elsőre nem feltünő, de tudat alatt észlelhető, ami ahhoz vezethet, hogy a főnököd vagy a partnered (akinek küldöd a táblázatot) bizalma megingjon a tartalmat illetően is.
Ne kockáztass, inkább fordíts kellő figyelmet az oszlopok méretének beállítására!
Tipp: ha egyszerre több oszlopot kijelölsz – erről külön írok lentebb -, akkor egyforma lesz a beállított szélesség is.
Az oszlopszélesség módosítása egérrel
Állj az egérrel az oszlopfejléc jobb oldali szegélyére, és várd meg, hogy az egér egy függőleges vonallá változzon 2 oldalsó nyíllal.
Ez a jel utal arra, hogy változtathatod a szélességet.
Ilyenkor a bal gomb lenyomásával húzd addig a vonalat, amíg az oszlop a kívánt szélességű nem lesz. A kiírt oszlopszélesség azt mutatja, hogy a cellában átlalgosan hány karakter fér el.
Nemcsak fix méretet adhatsz meg, hanem a szöveg hosszához igazodó hosszt is! Ehhez kattints duplán az oszlopfejléc jobb oldali szegélyére. Ilyenkor mindegyik oszlop (külön-külön) a benne lévő leghosszabb szövegéhez igazodik az oszlopszélesség, vagyis minden sor garantáltan olvasható lesz, de nem lesznek azonos méretűek az oszlopok.
Az oszlopszélesség beállítása jobbklikkel
Ha pontos méretet szeretnél megadni, jelöld ki az oszlopokat, majd jobbklikkel a lebegő menüből válaszd az oszlopszélesség parancsot, és a felugró celláben add meg a szélességet. Kb. ahány karaktert szeretnél beírni, számoknál 6-12, szövegeknél kjellemzően 10-50 között.
Oszlopszélesség ikon a menüben
Természetesen a menüben is megtalálod az ikont.
A Kezdőlap Formátum csoportban szerepel a Sormagasság és az Oszlopszélesség ikon.Sőt, itt is megtalálod az Automatikus szélességet.
Ha hasznosnak találod, és gyakran használod a funkciót, érdemes lehet kitenni a gyorsmenüre is.
Több oszlop méretének meghatározása
Több oszlop esetén nem kell külön-külö elvégezned a beállításokat. Természetesen mindhárom módszer működik több oszlopra: mielőtt nekiállsz méretezni, jelöld ki az oszlopokat.
- egymás melletti oszlopokat a bal egérgomb lenyomásával és az egér húzásával, vagy a Shift és a navigációs nyilak segítségével. Az oszlop kijelölése egér nélkül a Ctrl + (numerikus billentyűzet plusz gombja).
- távolabb lévő oszlopokat az első oszlop kijelölése után nyomd le Ctrl gombot, és úgy kattints a következő oszlopra. Billentyűzettel így tudsz távoli cellákat, oszlopokat kijelölni.
- a munkalap valamennyi oszlopának kijelöléséhez kattints az A és az 1-es között a sarokban található ‘Az összes kijelölése’ gombra, vagy nyomd meg 2x a Ctrl A kombinációt.
Ezután bármelyik oszlopnál megadhatod a pontos vagy automatikus méretet.
Sorok méretezése
A fenti módszerek a sorok méretezésekor is hasonlóan működnek, csak az oszlopok helyett a sorokat jelöld ki.
The post 3 mód az oszlopszélesség módosítására appeared first on Azonnal használható Excel tippek.